fbpx

Szkolenie z negocjacji: jak odbudować zaufanie po trudnych rozmowach handlowych

Szkolenie z negocjacji to niezbędny element w pracy sprzedawców, przedstawicieli handlowych i menedżerów sprzedaży. Umiejętność prowadzenia skutecznych rozmów handlowych, a zwłaszcza odbudowywanie zaufania po trudnych negocjacjach, może zdecydowanie wpłynąć na sukces zawodowy. W tym artykule znajdziesz konkretne, praktyczne porady, które pomogą Ci w tym procesie. Pamiętaj, że uczestniczenie w szkoleniach z negocjacji pozwoli Ci na ciągłe doskonalenie swoich umiejętności i zwiększenie efektywności w pracy.

Spis treści:

 1. Analiza sytuacji i refleksja po trudnych negocjacjach
 2. Wykorzystanie komunikacji niewerbalnej
 3. Wypracowanie strategii odbudowy zaufania
 4. Znaczenie empatii i aktywnego słuchania
 5. Odpowiednie korzystanie z pytań
 6. Długotrwałe efekty odbudowy zaufania
 7. Podsumowanie

1. Analiza sytuacji i refleksja po trudnych negocjacjach

Po trudnych rozmowach handlowych, warto zastanowić się, co poszło nie tak. Analiza sytuacji i refleksja po negocjacjach pozwoli Ci zrozumieć, jakie błędy zostały popełnione i jak je naprawić. Szkolenia z negocjacji uczą, że kluczowym elementem w odbudowie zaufania jest zrozumienie potrzeb, oczekiwań i obaw drugiej strony.

2. Wykorzystanie komunikacji niewerbalnej

Negocjacje to nie tylko słowa, ale również gesty, mimika czy ton głosu. Komunikacja niewerbalna ma kluczowe znaczenie w procesie odbudowy zaufania. Na szkoleniach z negocjacji uczestnicy uczą się, jak odczytywać sygnały niewerbalne oraz jak je wykorzystać, aby wzmocnić swoje przekazy. W odbudowie zaufania szczególnie ważne jest:

 • Utrzymywanie kontaktu wzrokowego – świadczy o szacunku i zainteresowaniu rozmówcą.
 • Uśmiech – łagodzi napięcie i tworzy przyjazną atmosferę.
 • Otwarta postawa ciała – pokazuje, że jesteś otwarty na rozmowę i gotów do współpracy.

3. Wypracowanie strategii odbudowy zaufania

Szkolenia z negocjacji pokazują, jak wypracować strategię odbudowy zaufania. Skuteczną strategię można opracować, stosując się do poniższych wskazówek:

 • Przygotuj się do rozmowy: Zastanów się nad swoimi celami i oczekiwaniami, a także nad tym, jakie argumenty przekonają drugą stronę.
 • Przeanalizuj przyczyny utraty zaufania: Postaraj się zrozumieć, dlaczego doszło do załamania zaufania. Być może doszło do nieporozumienia lub błędu? Zastanów się, co można zrobić, aby to naprawić.
 • Zaplanuj działania naprawcze: Przygotuj konkretne propozycje rozwiązania problemu. Przemyśl, jakie korzyści może przynieść drugiej stronie zaakceptowanie Twojej propozycji.

4. Znaczenie empatii i aktywnego słuchania

Empatia i aktywne słuchanie są kluczowymi umiejętnościami, które uczą na szkoleniach z negocjacji. Dzięki empatii możemy lepiej zrozumieć potrzeby i oczekiwania drugiej strony, co pozwoli na dostosowanie swojego podejścia. Aktywne słuchanie natomiast świadczy o szacunku i zainteresowaniu rozmówcą. Oto kilka praktycznych porad:

 • Słuchaj uważnie: Staraj się naprawdę słuchać tego, co mówi druga strona, zamiast myśleć o swojej odpowiedzi.
 • Pokaż zainteresowanie: Zachęcaj rozmówcę do dzielenia się swoimi myślami i uczuciami, zadając otwarte pytania.
 • Unikaj oceniania: Staraj się nie oceniać ani nie krytykować rozmówcy, nawet jeśli nie zgadzasz się z jego opinią.

5. Odpowiednie korzystanie z pytań

Zadawanie pytań to kolejna umiejętność, którą rozwijają uczestnicy szkoleń z negocjacji. Pytania mogą pomóc w odbudowie zaufania, jeśli są zadawane w odpowiedni sposób. Oto kilka wskazówek:

 • Zadawaj pytania otwarte: Pozwalają one na swobodne wyrażanie myśli i uczuć przez rozmówcę.
 • Unikaj pytań zamkniętych: Takie pytania, na które można odpowiedzieć jedynie „tak” lub „nie”, mogą być ograniczające i nie sprzyjać budowaniu zaufania.
 • Zadawaj pytania klaryfikujące: Jeśli nie jesteś pewien, czy dobrze zrozumiałeś rozmówcę, pytaj o wyjaśnienie.

6. Długotrwałe efekty odbudowy zaufania

Odbudowanie zaufania po trudnych negocjacjach może przynieść wiele korzyści dla długotrwałych relacji handlowych. Szkolenia z negocjacji uczą, że zaufanie to podstawa współpracy i klucz do sukcesu. Wśród długotrwałych efektów odbudowy zaufania warto wymienić:

 • Lepsze wyniki sprzedaży: Kiedy obie strony ufają sobie, łatwiej jest osiągnąć zgodę i zwiększyć efektywność sprzedaży.
 • Lojalność klienta: Klienci, którzy ufają swoim dostawcom, są bardziej skłonni do kontynuowania współpracy oraz polecania usług innym.
 • Większe zadowolenie zawodowe: Pracownicy, którzy potrafią odbudować zaufanie, mają większe poczucie kompetencji i satysfakcji z pracy.

Podsumowanie

Odbudowa zaufania po trudnych negocjacjach jest niezbędnym elementem pracy sprzedawców, przedstawicieli handlowych i menedżerów sprzedaży. Dzięki uczestnictwu w szkoleniach z negocjacji można rozwijać umiejętności, które przyczynią się do tego procesu. W artykule przedstawiliśmy praktyczne porady dotyczące analizy sytuacji, wykorzystania komunikacji niewerbalnej, wypracowania strategii odbudowy zaufania, roli empatii i aktywnego słuchania, odpowiedniego korzystania z pytań oraz długotrwałych efektów odbudowy zaufania. Stosując się do tych wskazówek, masz szansę na skuteczne odbudowanie zaufania i długotrwały sukces w relacjach handlowych.

Korzystając z tych porad, warto również pamiętać o ciągłym doskonaleniu swoich umiejętności negocjacyjnych. Szkolenia z negocjacji są doskonałym narzędziem, które pozwala na rozwijanie kompetencji potrzebnych w zawodzie sprzedawcy, przedstawiciela handlowego czy menedżera sprzedaży. Niezależnie od tego, czy jesteś początkujący, czy doświadczony, warto regularnie uczestniczyć w szkoleniach, aby być na bieżąco z najnowszymi technikami i trendami w dziedzinie negocjacji.