fbpx

Co to jest MBTI®?

 • ponad 2 miliony przeprowadzonych badań osobowości rocznie
 • błyskawicznie trafia w sedno
 • 70% firm z FORTUNE 500 korzysta z MBTI®

Jeśli za pomocą MBTI® zbadamy dwie osoby z zespołu, których współpraca układa się ciężko, to z ogromnym prawdopodobieństwem okaże się, że w pracy bazują one na zupełnie innych rodzajach informacji i podejmują decyzje w oparciu o zupełnie inne czynniki. Innymi słowy mają różne typy osobowości.

Różnice te utrudniają nam współpracę, dopóki ich sobie nie uświadamiamy.
Kiedy je zrozumiemy – możemy połączyć dwa różne światy, aby otrzymać jeden – dużo bogatszy i skuteczniejszy.

MBTI® (Myers-Briggs Type Indicator) jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych w biznesie typologii osobowości. Jest prosta i łatwa do zrozumienia, a mimo to dostarcza przejrzystą strukturę, potrzebną do systematycznego rozwoju pracowników i całych zespołów.

Sesje MBTI® są dla uczestników wyjątkowym doświadczeniem odkrywania własnych silnych stron oraz obszarów wymagających rozwoju. Pozwalają także zrozumieć czym różnimy się od innych i jak te różnice mogą wpływać na jakość naszej pracy i relacje w zespołach.

MBTI® to potężne narzędzie dla managerów chcących zintegrować i systemowo rozwijać zespół.

Wdrażając to narzędzie w swoim zespole zyskujesz mapę, pokazującą jak rozkładają się funkcje jego członków, gdzie są potencjalne źródła konfliktów i co konkretnie zrobić, aby dzięki synergii zespół osiągnął wynik wyższy niż suma działań poszczególnych osób.

MBTI® można praktycznie wykorzystać do poprawy pracy zespołu w następujących obszarach:

 • SKUTECZNA KOMUNIKACJA
  Zespoły, które przeszły taki moduł szkoleniowy komunikują się sprawnie, mają dużo mniej konfliktów, przygotowują prezentacje w zrozumiały dla wszystkich sposób, a przede wszystkim skuteczniej komunikują się z klientami wewnętrznymi i zewnętrznymi
 • PODEJMOWANIE DECYZJI
  Sesje MBTI® w praktyczny sposób porządkują pracę zespołu, pozwalając zrozumieć, jakie są składniki decyzji poszczególnych osób (czego potrzebują, aby praca szła do przodu). Dzięki temu wiele spraw domykanych jest na czas i w lepszej atmosferze
 • ASYMILACJA ZMIAN
  Sesje pozwalają zrozumieć, jak różne typy osobowości przechodzą zmianę – dzięki temu pojawia się więcej przestrzeni, zrozumienia i elastyczności. Warto zrozumieć, że to co wyparte, potrafi czasem zupełnie zablokować zmiany
 • INDYWIDUALNE PLANY ROZWOJOWE
  MBTI® ułatwia wyznaczenie każdemu adekwatnych do jego sytuacji zadań rozwojowych. Dzięki temu plany rozwojowe stają się konkretne i przynoszą realne rezultaty.

Jak przebiega sesja MBTI®?

Sesje takie można prowadzić indywidualnie i zespołowo. W obu przypadkach pierwszym krokiem jest wypełnienie kwestionariusza osobowości na akredytowanej platformie psychometrycznej. Następnie spotykamy się na sesji informacji zwrotnej, podczas której określamy Typ Osobowości i konkretne działania zmierzające do jej rozwoju i integracji.

Sesja taka jest dla uczestników momentem, w którym odnajdują źródło swoich życiowych niepowodzeń i sukcesów. Dlatego często uczestnicy mają poczucie, że firma realnie inwestuje w ich rozwój i wyniki.

Zespołowe sesje MBTI® najlepiej prowadzić według scenariusza:

 • Sesja Profilowa – określanie Typu Osobowości uczestników (4h)
  W trakcie tej części wykonujemy wiele ćwiczeń, które pokazują, jak profil osobowości rozkłada się w zespole. Podczas tych ćwiczeń członkowie zespołu stoją w miejscu określającym ich preferencje i widzą, kto stoi obok nich, a kto jest w zupełnie innym miejscu. Następnie ćwiczenia pozwalają wypracować skuteczne sposoby interakcji pomiędzy członkami zespołu, którzy mają różne sposoby zbierania informacji i podejmowania decyzji.
 • Określenie Typu Zespołu i diagnoza jego silnych stron i deficytów – określenie konkretnych działań zmierzających do skutecznej współpracy i synergii.
 • Sesja praktycznego wykorzystania Typu osobowości w zakresie (do wyboru):
  • Skutecznej Komunikacji i Perswazji
  • Budowania i integracji zespołu
  • Pracy z emocjami i stresem
  • Obsługi klientów – wewnętrznych i zewnętrznych

Moduły Sesji Profilowej

Sesja profilu osobowości składa się z czterech praktycznych części, odpowiadających głównym obszarom funkcjonowania w biznesie:

SPOSOBY PRZETWARZANIA INFORMACJI

Skuteczne działanie na rynku to w głównej mierze praca na informacjach. Niektórzy z nas łatwo dostrzegają szczegóły i pojedyncze ukryte w gąszczu detale. Są genetycznie wyposażeni w lornetki, pozwalające dostrzec to, obok czego inni przejdą nieświadomie.
Inne osoby widzą duży obraz całości. Mało w nim detali, ale za to widać cały kontekst i odniesienia. Sesja uczy łączyć te sposoby widzenia, aby zespół nie zaniedbał ani jednego, ani drugiego. Zespoły, które promują tylko jeden sposób patrzenia często podejmują nieadekwatne decyzje.

SPOSOBY PODEJMOWANIA DECYZJI

W tym niezmiernie ważnym obszarze jedni z nas wolą być obiektywni, a inni subiektywni. Jedni cenią analizę i logikę, a inni zastanawiają się, jak ta decyzja wpłynie na ludzi i czy ktokolwiek zechce za nią pójść. Osobno są jak dwie części jednego pękniętego medalionu, ale kiedy połączymy w zespołach te dwa sposoby podejmowania decyzji, łatwiej nam podjąć decyzje, które zagwarantują rezultaty.

KIERUNEK UWAGI I WYKORZYSTANIE ENERGII

Niektórzy z nas preferują kierować więcej swojej uwagi do wewnątrz. Nazywamy to introwersją. Osoby takie zwykle stanowią potężny zasób zespołu dostarczający wartościowej refleksji, której może brakować głośno myślącym ekstrawertykom, kierującym uwagę na zewnątrz. Ta część sesji pozwala zrozumieć, że harmonia między światem refleksji i działania jest niezbędna do podjęcia wysokiej jakości decyzji i osiągania wyników w biznesie.

PLANOWANIE I ELASTYCZNOŚĆ

Zachodnia cywilizacja wymaga od nas planowania. Wiele osób ma naturalne predyspozycje do tworzenia wokół siebie struktury i ładu. Inni wolą działać spontanicznie. Życie weryfikuje jednych i drugich. Ten moduł pokazuje, jak wykorzystać w praktyce plany i sztukę ich elastycznej zmiany, aby dostosować się, do ciągle zmieniającego się otoczenia.

Prowadzący

Adam Czajkowski posiada wieloletnie doświadczenie trenerskie i certyfikację MBTI® I stopnia (2011), a także certyfikację II stopnia (2013), pozwalającą mu na prowadzenie pogłębionego doradztwa w zakresie rozwoju osobowości.

Oprócz doświadczenia trenerskiego i coachingowego Adam posiada również doświadczenie z zakresu rekrutacji i doradztwa personalnego. Jego trafność oceny sytuacji rozwojowej ludzi i konsultacje w tym zakresie są ogromnym wsparciem w poszukiwaniu najlepszych ścieżek rozwoju i współpracy w zespołach.

Podczas sesji MBTI Adam będzie aktywnie wspierał uczestników w:

 • znalezieniu własnego profilu osobowości i samopoznaniu
 • zrozumieniu różnic osobowościowych powodujących trudności w komunikacji oraz konflikty
 • znalezieniu skutecznych sposobów rozwoju osobowości
 • wypracowaniu w zespole skutecznych sposobów współpracy