fbpx

Czy mowa ciała ma naprawdę znaczenie w życiu prywatnym i biznesowym?

Mowa ciała ma ogromny wpływ na to, jak jesteśmy postrzegani przez innych i jak radzimy sobie z trudnymi sytuacjami. Świadomie wykonywane gesty oraz kontrolowana mimika mogą działać na Twoją korzyść w biznesie i relacjach towarzyskich. Znajomość technik to jeszcze nie wszystko. Jako ekspert mowy ciała będziesz umiał również rozpracowywać zachowania innych osób na podstawie obserwacji ich zachowań i mikroekspresji twarzy.

O ogromnym wpływie mowy ciała na związek, negocjacje biznesowe, relacje towarzyskie, sprzedaż czy rekrutację wiemy od dawna. Nie bez powodu szkoleniom z tego zakresu poddawani są pracownicy najważniejszych instytucji na świecie, w tym FBI czy CIA. Umiejętne odczytywanie i interpretowanie zachowań pozwala im jeszcze lepiej realizować obowiązki zawodowe. Stając się ekspertem mowy ciała również Ty szybko odnotujesz, że komunikacja werbalna to zaledwie jeden mały element przy wywieraniu pierwszego wrażenia czy prowadzeniu rozmów.

Mowa ciała — znaczenie komunikatów niewerbalnych

Kłamanie czy udawanie wymaga od człowieka ogromnego wysiłku, ale z czasem również odgrywanie takiej roli można opracować do perfekcji. Dlatego dzisiaj kłamca wcale nie musi unikać kontaktu wzrokowego czy wyrzucać z siebie potoku słów. Eksperci mowy ciała wiedzą, że posługiwanie się stereotypami może zmylić czujność rozmówcy. Dlatego zwracają uwagę na wiele innych detali, takich jak długość wywody, kolejność zdarzeń, gesty i mimika towarzyszące opowieściom.

Posiadanie wiedzy na temat komunikatów niewerbalnych pozwala zachować czujność podczas rozmów zarówno biznesowych jak i towarzyskich. Polega na wychwytywaniu i prawidłowym interpretowaniu hot-spotów, które odbiegają od zachowań bazowych w zakresie:

  • słów,
  • tonu głosu,
  • ekspresji twarzy i mikroekspresji,
  • mowy ciała.

Na tej podstawie można określić, z jakim typem kłamcy mamy do czynienia. Po dokonaniu identyfikacji można sięgnąć po jedną z technik, które najlepiej sprawdzają się w rozmowach czy negocjacjach z taką osobą.

Jak zostać ekspertem mowy ciała?

Profesjonalne szkolenia przygotowują ekspertów mowy ciała do prowadzenia „przesłuchań”. Zazwyczaj jest to po prostu rozmowa — z partnerem, dzieckiem, klientem, pracownikiem, która ma na celu poznanie jego prawdziwych myśli i uczuć. Odbywa się poprzez zadawanie trafnych pytań, przybieranie swobodnej postawy, jednak nie tracąc przy tym czujności. Dobrze poprowadzony kurs z zakresy mowy ciała nauczy uczestnika projektowania autorskich map myśli, które szybko zapewnią mu dostęp do posiadanej, nieraz bardzo rozległej wiedzy. Udział w zajęciach interaktywnych, korzystanie z nowoczesnych multimediów i przede wszystkim dużo ćwiczeń praktycznych bazujących na sytuacjach z życia to podstawa do osiągnięcia satysfakcjonujących rezultatów edukacyjnych.

Wielu ekspertów mowy ciała przyznaje, że dążenie do perfekcji w wykrywaniu kłamstw zajęło im całe lata. Dzięki odpowiednim narzędziom można mieć jednak ułatwiony start i jasno sprecyzowany kierunek działania. Zachęcamy do sprawdzenia usług naszej firmy szkoleniowej.